Opony Bielsko

Opony w różnych warunkach klimatycznych

Zwiększona przyczepność na nawierzchniach śliskich, zawilgoconych i zaśnieżonych jest powodem używania przystosowanych do tych warunków opon w sezonie zimowym. Nie zaleca się także używania opon zimowych w lato. W tym czasie nawierzchnie dróg są znacznie bardziej szorstkie i powodują szybsze zużywanie się opon. Do takich warunków znacznie lepiej przystosowane są opony letnie. Letnie ogumienie jest najbezpieczniejszym wyborem na ciepłe okresy roku.

Opony letnie można zmienić na zimowe już z początkiem jesieni. Nagle zmieniające się warunki na drogach, szczególnie powodujące zawilgocenie nawierzchni, nie stanowią wtedy zagrożenia. Tą samą zasadą można kierować się na wiosnę. Zimowe opony będą lepszym wyborem aż do czasu przyjścia prawdziwie letniej pogody.

W trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych należy dokonać odpowiedniego wyboru ogumienia. Od potrzeb użytkownika auta zależy czy wybierze on opony kolcowane czy też zimowe. Z pewnością w obu przypadkach zapewnimy sobie długą żywotność opon i bezpieczeństwo podczas jazdy. Właściwego doboru produktu dokonać można tylko kiedy dokładnie zapozna się z ich charakterystycznymi cechami.

Opony kolcowane nadają się zwłaszcza na nawierzchnie oblodzone. Znacznie lepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie śnieg jest zbity lub występuje mokry lód (np. na skrzyżowaniach). Takie ogumienie jest wyjątkowo polecane osobom mieszkającym w bliskości dużych akwenów, gdzie drogi zimą są najczęściej oblodzone.

Zwykłe opony zimowe pracują ciszej niż kolcowane. Sprawdzają się na nawierzchniach ośnieżonych lub w warunkach występowania świeżych opadów oraz na nawierzchniach mokrych. W Polsce są najczęściej wybieranymi oponami na okres gorszych warunków atmosferycznych.